Bez kategorii

Zośka

Zośka to dawna zabawa, która co jakiś czas na nowo zyskuje popularność. Wydaje się prosta, ale mistrzowie w tej dyscyplinie potrafią wykonywać niesamowite triki, których opanowanie nie jest już takie łatwe. Jeśli spodobają się Wam podstawy tej gry, możecie poszukać innych informacji i filmów dotyczących gry w Zośkę. Może i Was wciągnie i kiedyś nawet weźmiecie udział w zawodach 🙂 ?

Podstawy gry w Zośkę

Zośka polega na podbijaniu nogą szmacianej lub wełnianej piłeczki wypełnionej obciążającym je materiałem (np. ziarnami). Taką piłeczkę możecie kupić w sklepie, ale też można ją zrobić w domu.

Najprościej jest ją wykonać ze skarpetki (dobrze żeby nie była ona szeroka, lepiej więc użyć skarpetki dziecięcej). Nasypcie do skarpetki  garść np. grochu (lub kamyczków/ziarna) i odetnijcie skarpetkę około 1-2 cm nad miejscem gdzie się kończy groch. Teraz zaszyjcie skarpetkę i gotowe. Ważne jest, aby wypełnienie nie zajmowało całego wnętrza skarpetki – musi być w niej trochę luzu, aby materiał w środku mógł się przemieszczać. Pamiętajcie, że jeśli używacie naturalnego wypełnienia, należy uważać żeby piłeczka nie zamokła, bo wtedy może zgnić 🙂

Macie już piłeczkę? To pora na zabawę. W Zośkę można grać samemu lub w grupie.

  • Jeśli będziecie ćwiczyć samodzielnie, połóżcie sobie piłeczkę na wierzchu buta i podrzućcie ją do góry. Teraz Waszym zadaniem jest podrzucanie piłeczki tak, aby jak najdłużej nie upadła ona na ziemię. Na początku możecie odbijać piłeczkę stopą, potem dołóżcie kolana, głowę, może spróbujcie też bokiem albo spodem buta? Nie jest to proste, ale z pewnością jeśli będziecie dużo ćwiczyć nauczycie się nowych umiejętności. Jedyne czego nie można robić grając w Zośkę, to dotykać piłeczki rękami.
  • Jeśli gracie w grupie, możecie stanąć w kole i podawać do siebie piłeczkę. Pamiętajcie, aby podczas kolejnych rzutów nie dotykać jej rękami! Możecie grać jedynie dla przyjemności, ćwicząc podania i odbicia; albo urządzając zawody (np. jeśli zawodnik nie odbił podanej mu piłeczki i przez to upadła ona na ziemię, to odpada w gry – a rozgrywkę wygrywa osoba, która najdłużej została w kole).

Jeśli zabawa Wam się spodoba możecie wypróbować jak na grę wpływają np. różne rodzaje piłeczek – inne wypełnienia; materiał, z którego są wykonane. W grze w Zośkę ważne są też buty – zarówno podeszwa (niezbyt śliska, abyście podczas wyskoków się nie poślizgnęli i nie przewrócili), jak i wierzch buta (zbyt śliski, np. skórzany może powodować, że piłeczka będzie się ześlizgiwać).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *