Bez kategorii

Robimy taczkę

Na trawnikach coraz więcej liści i kasztanów, może więc to dobry moment, aby samodzielnie zrobić taczkę, aby i dzieci mogły pomagać w ich zgarnianiu i wywożeniu? 🙂 Jeśli „robienie taczki” brzmi skomplikowanie nie przejmujcie się, zaraz przekonacie się, że wcale nie jest to trudne. A czego potrzebujecie?:

  • pudełka (może być po butach, odkurzaczu, zabawkach – jego wielkość określa jedynie wielkość taczki);
  • taśmy klejącej i gumek recepturek (lub sznurka);
  • nożyczek lub nożyka;
  • dodatkowego kawałka kartonu (może być wieczko z pudełka) i ewentualnie kleju;
  • 3 w miarę prostych patyczków (my użyliśmy zwykłych, nieco powykrzywianych gałęzi, które spadły z drzewa);
  • kawałka dowolnego materiału (mogą być też 2 skarpetki).

Zaczynamy robić taczkę

Ponieważ do zrobienia taczki wykorzystujemy ostre przedmioty, należy uważać, aby niektórych czynności dzieci nie wykonywały samodzielnie, oraz by cała praca była prowadzona pod nadzorem dorosłego opiekuna.

Pojemnik - główna część taczki

Na początku przygotujcie główny element taczki – a więc przytnijcie karton do oczekiwanej wysokości – a jeśli kształt i wielkość pudełka Wam odpowiadają, możecie ten punkt ominąć 🙂

Kółka

W kolejnym kroku należy doczepić do taczki kółka. W tym celu zróbcie dwa otwory w dole pudełka – np. przy użyciu nożyczek (wystarczy je wbić i przekręcić wokół własnej osi), albo np. śrubokrętu. Dziurki zróbcie mniej więcej w tych miejscach, w których pokazaliśmy na zdjęciu obok – powinny mieć średnicę tylko nieco większą niż ma patyczek. Następnie przez te otwory przełóżcie jeden z patyków (będzie to oś dla kółek) – najlepiej wybierzcie taki, aby wystawał z każdej strony pudełka na około 1,5 cm. Jeśli zaś jest za długi po prostu go ułamcie.

Teraz na dodatkowym kartonie narysujcie dwa koła, o średnicy około 15 cm i wytnijcie je (ich wielkość zależy od wielkości taczki) – aby było prościej, odrysujcie je np. od talerza lub pokrywki od garnka. Aby kółka były bardziej trwałe możecie je wyciąć z bardzo grubego kartonu, jeśli taki macie, albo zamiast 2 kółek wytnijcie 4, a następnie sklejcie po dwa krążki ze sobą.

Na środkach wyciętych kółek zróbcie dziurki – możecie do tego znów wykorzystać nożyczki lub śrubokręt (otworki powinny mieć średnicę około 1 cm – tak żeby przeszedł przez nie patyczek tworzący oś taczki – pamiętajcie jednak, aby otwór nie był dużo większy niż średnica patyczka, bo wtedy kółko będzie mało stabilne).

Aby wzmocnić brzegi otworu wyklejcie go ewentualnie taśmą klejącą.

Miejsca, w których patyczek wychodzi z pudełka, owińcie gumką recepturką lub sznurkiem (dzięki temu kółka taczki nie będą dotykały bezpośrednio pudełka). Teraz na każdą stronę osi nałóżcie przygotowane kółka i zabezpieczcie je przed spadaniem kolejną gumką recepturką (bądź sznurkiem).

Rączki - uchwyty do prowadzenia

Wybierzcie teraz 2 patyczki o podobnej średnicy i przytnijcie je/ ułamcie, do długości około 40-50 cm (długość zależy zarówno od wielkości pudełka, jak i wysokości dziecka – jeśli dziecko jest wyższe patyczki mogą mieć nawet i 60/70 cm.

Teraz na tylnej ściance taczki (mniej więcej na na wysokości widocznej na zdjęciach poniżej) utwórzcie kolejne 2 otworki, mniej więcej o średnicy przygotowanych patyczków.

Następnie przełóżcie przez każdy otwór po jednym patyczku (tak aby ich końce dotknęły dna taczki). Owińcie dół patyczków mocną taśmą i jej koniec przytwierdźcie do dna taczki. Aby łączenie było trwałe lepiej użyć sporo taśmy – potem ją można przykryć kartonem lub materiałem, więc nie przejmujcie się że za bardzo rzuca się w oczy.

Wykończenie

Taczka już prawie gotowa! Teraz pora ją ładnie wykończyć i zabezpieczyć ostre końce.

Kawałkiem materiału (może być to też zwykła skarpetka) owińcie końce uchwytów/rączek taczki i przymocujcie je gumką recepturką lub sznurkiem.

To samo zróbcie z osią przy kółkach – jeśli patyczki są ostre i za bardzo wystają lepiej je zabezpieczyć, aby nikt np. nie skaleczył się w nogę. Jeśli nie macie pod ręką żadnych materiałów, możecie też do zabezpieczenia ostrych krawędzi wykorzystać taśmę – owijając nią kilkukrotnie, każdy wystający element.

 

Teraz już wystarczy w dowolny sposób ozdobić taczkę.

Jej spód można wyłożyć folią aluminiową, kolorowym papierem, drobnymi gałązkami lub kawałkiem materiału.

Boki i środek taczki będą wyglądały zupełnie inaczej jeśli je pomalujecie, lub też okleicie bibułą, naklejkami albo kolorowym papierem. Rączki zaś możecie np. owinąć na całej długości kolorowym sznurkiem.

W tak przygotowanej taczce można wozić i liście i wszelkie zabawki – czemu jej też nie wykorzystać jako wózek dla lalek? 🙂

Pamiętajcie jednak, że elementy taczki są z kartonu, lepiej więc nie używać jej na mokrej trawie, gdyż może się Wam wtedy szybko zepsuć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *