Bez kategorii

Robimy latawce!

Latawce mają różne kształty, kolory i wielkości; różnią się sposobem mocowania sznurków (dzięki którym mogą latać) i są robione z wielu rodzajów materiałów. W zależności od tego, co macie w domu (resztki materiałów, kawałki drewienek, papier do pakowania prezentów, klej, taśmę) możecie własnoręcznie wykonać prosty latawiec – nawet używając do tego celu zwykłych patyczków do szaszłyków. Taki latawiec z patyczków będzie wprawdzie mały, ale dlaczego by nie spróbować go zrobić i sprawdzić jak będzie latał? 😊

Dziś opiszemy dla Was jeden ze sposobów przygotowania latawca, ale wypróbujcie potem i inne kombinacje (możecie poszukać inspiracji w Internecie) i sprawdźcie, który najlepiej szybuje po niebie 😊

Co jest potrzebne do zrobienia latawca:

  • Dwa patyczki/cienkie listewki/wąskie kawałki plastiku – to będzie szkielet naszego latawca (w naszej instrukcji mówiąc o tych elementach latawca będziemy używać słowa „patyczki”). Ich wielkość zależy od tego, jak duży chcecie mieć latawiec. Ważne jest, aby jeden z tych elementów był o około ¼ krótszy od drugiego.
  • Kawałek papieru, cienkiego materiału lub cienkiego plastiku (w opisie będziemy używać słowa „materiał”). Może być nawet plastikowa torebka po zakupach – będzie to poszycie latawca, wybierzcie więc coś co Wam się podoba 😊. Jeśli chodzi o wymiary poszycia to długość wybranego materiału musi być nieco większa niż dłuższego patyczka, a szerokość nieco większa niż krótszego.
  • Klej (zwykły lub lepiej na gorąco), taśma klejąca, sznurek/nić.
  • Kawałki bibuły/materiału oraz tasiemka (na ogon latawca).
  • Nożyk, nożyczki.
  • Wykałaczka/gwóźdź – do zrobienia otworów w poszyciu.
  • Drewienko, kawałek plastiku (o długości około 15 cm) na kołowrotek.

Przygotowując materiały, należy na wszystkich końcach patyczków (a więc w 4 miejscach) utworzyć nożykiem niewielkie nacięcia, na głębokość ok 1 mm (patyczki powinny być wąskie, ale na naszym obrazku są one bardzo grube tylko po to, żeby lepiej widoczne było nacięcie).

Zaczynamy robić latawiec

Na początku układamy patyczki tak, jak pokazano na obrazku obok i przymocowujemy je do siebie – np. używając kleju na gorąco lub też okręcając łączenie mocną taśmą/sznurkiem (warto wzmocnić łączenie: jeśli np. używacie sznurka/nici dodajcie na koniec nieco kleju, a jeśli połączycie patyczki klejem owińcie to miejsce dodatkowo nitką).

Pomarańczowy patyczek przyklejamy na wysokości 2/3 niebieskiego patyczka.

Teraz łączymy 4 końce patyczków przy pomocy sznurka (nie musi on być bardzo gruby, ale lepiej żeby nie była to cienka nitka do szycia).

Aby to zrobić najpierw okręćcie mocno sznurek i zawiążcie na jednym końcu patyczka (np. w punkcie A) a potem poprowadźcie go przez wszystkie wgłębienia na końcach patyczków (czyli w puncie A, B, C, D), aż ponownie dojdziecie do punktu A – tam zawiążcie sznurek na końcu patyczka. Możecie wzmocnić to zakończenie kroplą kleju na gorąco lub innego mocnego kleju. Zwróćcie uwagę na to, aby sznurek łącząc poszczególne punkty był dość napięty.

Czas na poszycie latawca!

Połóżcie szkielet latawca na materiale, odrysujcie kształt wzdłuż sznurka (czyli naszej zielonej linii), dodając 2-3 cm nadmiaru. Teraz wytnijcie nożyczkami powstały kształt.

Przyklejcie szkielet latawca (czyli patyczki) do poszycia – użyjcie do tego kleju lub taśmy klejącej.

Wszystkie wystające poza szkielet nadmiary materiału zagnijcie do środka latawca (tak jak przykładowo pokazują strzałki na rysunku) i przyklejcie je do spodniej części latawca klejem lub taśmą.

Teraz przy pomocy gwoździka lub wykałaczki zróbcie sześć małych otworków – po 2 otworki w punkcie B, D i E (dziurki powinny mieć taką szerokość, aby można było przez nie przewlec sznurek).

Jeżeli Wasz latawiec jest papierowy, to przed zrobieniem otworków warto dokleić (w miejscach, w których jest planowany otwór) taśmę, co zapobiegnie rozrywaniu papieru.

Przygotujcie sznurek, który będzie mniej więcej dwa/trzy razy dłuższy niż krótszy (pomarańczowy) patyczek szkieletu latawca. Przełóżcie go przez otworki w punkcie B i zawiążcie je na końcu listewki – a więc na wysokości puntu B (możecie wzmocnić wiązanie klejem, żeby węzełek nie przesuwał się po patyczku). Następnie przeciągnijcie sznurek do punktu D i jego końcówkę przełóżcie przez otworki i przymocujcie na końcu listewki (w punkcie D). Powinniście pomiędzy punktami B i D mieć teraz luźno zwisający sznurek.

 

Znajdźcie teraz środek sznurka łączącego obydwa punkty i zawiążcie na nim supełek z kolejnego sznurka. A koniec tego sznurka przełóżcie przez otworki w puncie E i zawiążcie na skrzyżowaniu patyczka niebieskiego i pomarańczowego. Długość tego sznurka musicie sami wymierzyć „na oko”, tak aby po pociągnięciu za supełek trzy sznurki (wychodzące z punktu B, D, E) były dość napięte i żaden luźno nie zwisał.

Pamiętajcie, że istnieją różne sposoby tworzenia latawców. My przymocowaliśmy linki w punktach B, D, E – czasem przytwierdza się sznurki po bokach i na szczycie (punkt A,B,D), a czasem tylko na środku (punkt E)– możecie wypróbować kilka możliwości i zobaczyć, przy której Wasz latawiec najlepiej lata 😊

Teraz przygotujcie długi kawałek mocnego sznurka (co najmniej 10 metrów). Jego początek przymocujcie (zawiążcie mocno i wzmocnijcie klejem/taśmą) np. do drewienka, a następnie niemal całą długość sznurka nawińcie na drewienko – będzie to Wasz „kołowrotek” do wypuszczania latawca w niebo. Końcówkę tego sznurka przymocujcie mocnym wiązaniem do punktu S (a więc miejsca gdzie łączą się sznurki wychodzące z latawca).

Czas na ogon latawca – przygotujcie około 1-2 metra sznurka/tasiemki i jego/jej koniec przymocujcie na dole latawca (przy użyciu taśmy klejącej lub kleju).

Do ogona latawca możecie np. przymocować kawałki bibuły. Pamiętajcie, że ogon latawca (jego kształt/ciężar), mają wpływ na to, jak będzie się on unosił w powietrzu – możecie więc wypróbować różne opcje – zobaczyć jak latawiec się zachowuje z dłuższym/krótszym ogonem, czy lepiej się unosi z przymocowaną bibułą czy też bez niej.

Miłej zabawy! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *