Bez kategorii

Gry z piłką

Mamy wiele ciekawych zabaw z wykorzystaniem piłki. Oczywiście najbardziej popularna jest piłka nożna, ale oprócz tego warto sobie przypomnieć np. grę w dwa ognie, w króla, w kolory, głupiego Jasia. Zasad piłki nożnej tłumaczyć nie będziemy 😉 ale poczytajcie o pozostałych zabawach – może któraś się Wam spodoba i zagracie w nią razem z kolegami, rodzeństwem albo rodzicami? Zaczniemy od gry w dwa ognie.

Dwa ognie

Aby zagrać w dwa ognie potrzebujemy sporej przestrzeni: trawnika, boiska, plaży – wielkość pola gry zależy od tego, ilu macie zawodników – im jest ich więcej tym większa potrzebna przestrzeń. Zaznaczcie obszar pola gry (np. kredą, patyczkiem w piasku) i wyznaczcie jego środek. Dodatkowo do gry potrzebna będzie piłka – może być dowolna, jednak pamiętajcie, że gra polega na uderzaniu piłką w przeciwnika, ważne jest więc, aby nie była ciężka i zbyt mała (aby nie zrobić nikomu krzywdy). Możecie więc grać np. piłką do siatkówki albo plażową.

W dwa ognie może grać dowolna liczba osób, ale najbardziej optymalna grupa zawodników to około 10-20, czyli po 5 -10 osób w każdym zespole.

Na początku gry należy podzielić uczestników na dwa, równej wielkości zespoły, a następnie wybrać ich kapitanów, czyli tak zwane MATKI. Aby zdecydować, kto dostanie tę funkcję możecie np. urządzić losowanie (wrzucacie do torebki/czapki zwinięte karteczki, z których wszystkie są puste oprócz jednej – z napisem MATKA – osoba która wyciągnie ten los zostaje kapitanem). W ten sam sposób możecie teraz ustalić, która drużyna zaczyna rozgrywkę.

Zabawa w „Dwa ognie” polega na tym aby „zbijać” piłką graczy z przeciwnej drużyny. Pamiętajcie, że jest to zabawa, a więc uważajcie, aby nie zrobić sobie krzywdy i np. nie rzucajcie piłką w głowę.

Zawodnicy stają na swoich polach, a MATKI tuż za linią pola – ale nie swojego, ale przeciwnika (jak na obrazku obok). Jeśli chodzi o zawodników, nie ma szczególnych miejsc w których powinni stać, ale najlepiej wybrać takie miejsca, żeby mniej więcej zajmować całą swoją połowę boiska.

UWAGA – jeśli stoicie zbyt blisko końca boiska możecie zostać zbici przez MATKĘ przeciwnika, jeśli zaś zbyt blisko linii środkowej „zagraża” Wam zawodnik drużyny przeciwnej – nie ma więc bezpiecznego miejsca na polu, należy wciąż obserwować grę i w jej trakcie się przemieszczać 🙂

Zaczynamy grę 🙂

Ogólne zasady są bardzo proste. MATKA z drużyny A rzuca piłką w zawodników z drużyny B próbując ich „zbić”. Następnie piłkę przejmuje matka drużyny B. Gra kończy się wtedy kiedy wszyscy zawodnicy jednej z drużyn zostaną zbici. Ale żeby gra była atrakcyjniejsza poznajcie kilka dodatkowych zasad 🙂

• zbijamy tylko zawodników, a nie MATKI;
  • żeby „zbicie” się liczyło, piłka musi trafić bezpośrednio w przeciwnika (nie może się najpierw odbić od ziemi);
  • jeśli zawodnik zostanie uderzony piłką schodzi z boiska, chyba że:
    • uda mu się złapać piłkę, którą został uderzony zanim upadnie ona na ziemie;
    • piłka po uderzeniu zawodnika zostanie złapana przez innego członka jego drużyny, zanim spadnie na ziemię.
  • jeśli zawodnik złapie piłkę oddaje ją swojej matce, bądź też ma prawo do samodzielnego rzutu w drużynę przeciwnika;
  • zawodnicy uciekając przed piłką nie mogą opuścić swojej połowy gry (jeśli wyjdą poza boisko odpadają z gry, lub np. drużyna przeciwna ma dodatkowy rzut).
Jeśli w dwa ognie gra dużo osób może się zdarzyć, że osoba zbita jako pierwsza będzie długie minuty siedzieć i jedynie obserwować grę. Wtedy warto wprowadzić zasadę, że co jakiś czas zmieniają się MATKI, tak aby zbici zawodnicy nie nudzili się podczas rozgrywki.
Innym rozwiązaniem jest gra na punkty. Czyli po „zbiciu” zawodnik nie schodzi z boiska, a jedynie drużyna przeciwna dostaje punkt. I po zdobyciu np. 20 punktów kończymy grę 🙂
Jak widzicie jest wiele możliwości gry w Dwa ognie – dostosujcie ją do swoich potrzeb, wieku dzieci, wielkości drużyn – tak aby sprawiała Wam jak najwięcej przyjemności!