Bez kategorii

Gry z piłką ciąg dalszy

Gra w kolory

Do tej zabawy wystarczą nawet dwie osoby, ale fajnie się w nią gra, kiedy grupa jest większa: około 5-8 osobowa. A czego potrzebujemy do gry? Tylko piłki 🙂

Zabawa polega przerzucaniu do siebie piłki pomiędzy zawodnikami. Gracze ustawiają się w kole i sami wybierają osobę, której akurat chcą podać piłkę. W czasie rzutu wymieniają jakiś kolor. Jeśli powiedzą „czarny” piłki nie można złapać, a jeśli podczas rzutu padnie nazwa jakiegokolwiek innego koloru łapiemy podawaną piłkę. A co jeśli popełnimy błąd i złapiemy piłkę kiedy nie powinniśmy, albo nie złapiemy gdy powinniśmy? 🙂 Oto kilka dodatkowych zasad.

  • jeśli gracz popełni błąd podczas łapania piłki odpada z gry bądź wykonuje „karny ruch” (np. przy pierwszym błędzie klęka na jedno kolano, kuca albo staje na jednej nodze – jeśli podczas następnego podania nie popełni błędu kara jest cofnięta, a jeśli znowu się pomyli odpada lub np. wymyślacie kolejne zadania do wykonania). Jeśli gramy z małymi dziećmi można ustalić, że w momencie pomyłki mówi ono wierszyk albo śpiewa kawałek piosenki 🙂
  • gra kończy się wtedy, gdy zostanie tylko jeden zawodnik.
I w tej zabawie można wprowadzać różne modyfikacje. Jeśli grają nieco starsze dzieci, możecie ustalić że np. wraz z odpadnięciem kolejnego zawodnika dochodzi dodatkowy kolor przy którym nie można złapać piłki. Wtedy z każdą chwilą gra staje się coraz trudniejsza i ciekawsza.
Inną modyfikacją jest wymienianie zamiast kolorów np. nazw zwierząt – jeśli osoba rzucająca wymieni zwierzę, które jest ssakiem łapiemy piłkę, jeśli jakiekolwiek inne nie łapiemy.

Zabawa w Głupiego Jasia

W Głupiego Jasia grają trzy osoby, a jedyne czego potrzebujecie to piłka.

Dwóch graczy staje naprzeciw siebie w odległości kilku kroków – trzeci zawodnik staje między nimi. Teraz zawodnicy (na naszym obrazku żółty i niebieski) rzucają do siebie piłkę, a osoba stojąca pośrodku (kolor zielony) próbuje ją złapać. Gdy jej się uda zamienia się miejscem z zawodnikiem, który przed chwilą rzucał piłką.

W grze tej nie ma wygranych i przegranych – liczy się dobra zabawa 🙂

Król skoczek

Do zabawy w króla skoczka potrzebna jest piłka i mur/ściana zewnętrzna domu. Może w nią grać nieograniczona liczba osób, jednak im więcej zawodników, tym dłużej czeka się na swoją kolej. Wydaje się więc, że taką maksymalną liczbą graczy jest mniej więcej 10 osób 🙂

Na początku dzieci ustawiają się jedno za drugim naprzeciw ściany (można ustalić kolejność przez np losowanie numerków zapisanych na karteczkach). Pierwsza osoba stoi oddalona od ściany o kilka kroków.

 

Zabawa polega na tym, żeby rzucić piłką o ścianę (na wysokość około 1,5 – 2 metra- w zależności od wzrostu gracza), w ten sposób, aby wracająca piłka odbiła się o ziemię tak, aby zawodnik mógł nad nią przeskoczyć*. Należy podskoczyć na obydwu nogach (uniesienie jednej nogi, tak aby piłka przeleciała pod uczestnikiem traktowane jest jako błąd). Jeśli zawodnikowi uda się prawidłowo przeskoczyć, idzie na koniec kolejki i skacze następna osoba. Jeśli mu się nie uda staje pod ścianą. I teraz możemy wprowadzić 2 opcje gry:

  • w pierwszej gra kończy się wtedy, gdy w kolejce zostanie tylko jeden zawodnik – gdyż cała reszta stać będzie pod ścianą;
  • w drugiej – za każdy prawidłowo wykonany skok zawodnik dostaje jedną literkę z wyrazów KRÓL SKOCZEK. Osoba która jako pierwsza uzbiera wszystkie literki wygrywa. Ale jak skakać kiedy stoi się karnie pod ścianą? 🙂 Jest na to sposób. Osoba stojąca pod ścianą może zostać „uratowana” przez innego zawodnika, jeśli ten 3 razy z rzędu (czyli w tej samej rundzie), rzuci piłkę nad głową gracza i prawidłowo nad nią przeskoczy. Jeśli mu się to uda może np. dostać za tę kolejkę aż 2 literki, jeśli zaś nie – sam musi stanąć pod ścianą i czekać na „ratunek”.
Jak widzicie i w tej grze możecie ustalać własne, dodatkowe zasady! Miłej zabawy.
 
* można też grać wg innej zasady – należy przeskoczyć nad piłką zanim odbije się ona o ziemię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *