Bez kategorii

Cymbergaj

Czy znacie zabawę o nazwie „Cymbergaj”? Być może graliście w nią w salonach gier, na automatach wyglądających podobnie do tego ze zdjęcia obok? Po wrzuceniu monety możecie w 2 osoby przeprowadzać rozgrywkę, polegającą na odbijaniu krążka znajdującego się na polu gry, tak aby wpadł do bramki przeciwnika.

Jednak gra w Cymbergaja znana jest od bardzo dawna i znali ją być może już Wasi rodzice, dziadkowie a może i pradziadkowie – a wtedy różniła się oczywiście od wersji, którą spotykamy obecnie 🙂 Przede wszystkim można było w nią zagrać niemal wszędzie, wystarczył kawałek twardej powierzchni: stół, deska, boisko. I Wy dziś możecie stworzyć własne pole do gry w Cymbergaja! A jak to zrobić? Popatrzcie niżej 🙂

Do gry potrzebujemy:

  • płaskiej, prostokątnej powierzchni, która będzie służyła jako „boisko” (np. stołu, deski położonej na ziemi) – wymiary są dowolne, jednak zbyt duże lub zbyt małe pole nie jest wskazane,
  • przedmiotów, które zaznaczą bramki (mogą to być patyczki, plastelina, a jeśli np. macie deskę, która później już nie będzie komuś potrzebna, możecie po prostu bramki na niej narysować),
  • 3 monet, guzików, kapsli – 2 większe (będą to Wasi zawodnicy), 1 mniejszy (będzie to piłka),
  • 2 patyczków, grzebieni lub innych zbliżonych kształtem przedmiotów – żeby było sprawiedliwie, powinny być one takie same dla obydwu zawodników.
Na początku gry wyznaczcie środek boiska i połóżcie na nim „piłkę”. Ustawcie zawodników w takiej samej odległości, po dwóch stronach piłki (podobnie jak na rysunku obok). Teraz pozostaje zdecydować, który zawodnik zaczyna (np. rzucając monetę na ziemię – wcześniej ustalcie, który zawodnik zacznie jeśli wypadnie orzeł, a który jeśli wypadnie reszka).
Cymbergaj polega na tym, żeby wcelować „piłką” do bramki przeciwnika – ustalcie na początku do ilu punktów gracie.
Pierwszy zawodnik przy użyciu grzebienia/patyka uderza w swojego „zawodnika”, tak aby on z kolei uderzył w „piłkę” i skierował ją w kierunku bramki przeciwnika. Teraz ruch ma drugi zawodnik. I tak aż do strzelenia pierwszej bramki. Po każdym „golu” piłka wraca na środek i zaczyna się kolejna rozgrywka.
Ponieważ nieraz może się zdarzyć uderzenie zbyt mocne lub niecelne, możecie ustalić co się stanie jeśli np. piłka wypadnie poza pole gry (np. wyznaczcie punkty, w których kładziecie „piłkę” po powrocie na boisko), albo gdy zostanie niechcący poruszony „zawodnik” przeciwnika (np. „poszkodowany” zawodnik może mieć wtedy dodatkowy ruch). To wszystko zależy od Waszej wyobraźni!

W cymbergaja grają na ogół dwie osoby, ale co stoi na przeszkodzie żeby zmodyfikować zasady i zamiast 2 zawodników, umieścić na polu 4? 🙂 Tutaj wszystko zależy od Waszej wyobraźni – możecie tworzyć dodatkowe reguły gry, byleby tylko dobrze się przy tym bawić :)!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *